Jak se starat o perly
Perly jsou vytvořeny z organického a měkkého materiálu zvaného perleť. Vyvarujte se jejich kontaktu s čímkoli, co může být škodlivé pro organické materiály. Uchovávejte své perly mimo dosah tvrdých drahých kamenů a kovů a vyhněte se jejich pravidelnému kontaktu s chemikáliemi, jako jsou parfémy, vlasové produkty a kosmetika. Nevystavujte je po dlouhou dobu ostrému světlu nebo horku.
Perly potřebují vlhkost a vzduch, proto je neumisťujte do plastových sáčků, trezorů nebo depozitních schránek. Hedvábné nitě, na které jsou perly navlečeny, jsou také organické a mohou se roztahovat, takže perly raději položte naplocho, než je zavěšujte.
Vaším nejlepším řešením pro skladování je měkká, hedvábná látková taštička, která se hodí jak na cesty, tak na domácí skladování.
Péče o vaše perly je snadná a vyžaduje jen několik jednoduchých opatření:
- Nanášejte perly po spreji na vlasy, kosmetice a parfémech.
- Před namáhavou činností nebo koupáním perly sundejte.
- Vyhněte se opakovanému vystavení perel vysokým zdrojům tepla.
- Čistěte teplým vlhkým hadříkem. Uchovávejte své perly v měkkém látkovém sáčku (stejně jako ten, který je součástí vašeho nákupu).
- Vezměte si perly na kontrolu jednou ročně.
- Oslavte krásu svého perly jejich nošením.
Perly jsou speciálním a elegantním kouskem, který je nezbytný v každé kolekci šperků díky jejich přirozené kráse, čistotě a lesku.
Nicméně , na rozdíl od diamantů, safírů, rubínů a dalších drahých kamenů jsou perly organické a citlivé na kyseliny, zásady a vysoké teploty.
Perly jsou navíc navlečeny čistým hedvábím, které je také organické a jemné povahy. .
Pro zachování kvality vašich perel je třeba vzít v úvahu následující tipy a návrhy. Jsou-li perly dobře udržovány, mohou si udržet svou hodnotu po mnoho příštích desetiletí a sloužit jako rodinné dědictví, které bude předáno budoucím generacím.
Tipy pro každodenní nošení
- Parfém, laky na vlasy, make-up a další potenciálně škodlivé chemikálie by se měly vyhýbat oblastem, kde se perly nosí. Perly byste měli nosit poté, co se nalíčíte a vystoupíte, a také poté, co jste úplně oblečeni, abyste se vyhnuli zachycení.
- Před čištěním perly odstraňte. Čisticí prostředky a kontakt s vodou jsou pro vaše perly škodlivé a pokud je to možné, měli byste se kontaktu vyhnout. Před mytím nádobí nebo sprchováním si například sundejte perly.
- Žádná namáhavá činnost s perlami na hlavě. Perly jsou citlivé na kyseliny v našem potu. Kromě toho by se perly neměly nosit při koupání ve slaných ani sladkých vodách. Ponořením do vody se perla oslabí stejně jako hedvábný provázek. Na konci dne nejprve odstraňte perly. To může pomoci vyhnout se zasekávání a dalším komplikacím. Sundejte si je také před sprchováním nebo před zahájením jakéhokoli jiného typu péče.
- 4. Skladování. Vyhněte se skladování s jinými šperky. Přestože jsou perly výjimečně odolné proti nárazům a soudržné, nejsou tak tvrdé jako mnoho jiných druhů kovů nebo drahokamů. Vaše perly by měly být uloženy mimo jiné jemné šperky, protože mohou být poškrábány kontaktem s ostrými nebo tvrdými předměty.
- Skladujte perly naplocho. Zavěšení perlových pramenů na šperkovnici nebo skříni časem natáhne hedvábné vlákno.
- Nechte perly dýchat. Vzhledem k tomu, že perly jsou organické, mají tendenci se dehydratovat bez kontaktu s obsahem vlhkosti ve vzduchu. Perly nejsou vhodné pro dlouhodobé skladování v plastových sáčcích, trezorech nebo depozitních schránkách.
- Neskladujte je v těsné blízkosti škodlivých chemikálií. Vzhledem ke své organické povaze jsou perly extrémně zranitelné vůči mnoha typům chemikálií. Zde je ukázkový seznam věcí, kterým by se vaše perly měly vyhnout.
- Chlor
- Bleach
- Ocet
- Amoniak
- Alkohol
- Vysoká teplota
- Rychlé zahřívání nebo chlazení
- Dlouhotrvající intenzivní nebo přímé sluneční světlo
- Repelent proti hmyzu
- Ovocné šťávy
- Jakékoli druhy kyselin
- Acetonový odstraňovač laku na nehty li>
- Průmyslové silné kapaliny
- Čisticí prostředky
- Láh
Pokud se vaše perly náhodou dostanou do kontaktu se škodlivými chemikáliemi, okamžitě je vyčistěte perly měkkým hadříkem, který nepouští vlákna, navlhčeným teplou vodou.
Neponořujte pramen do vody, protože by to oslabilo hedvábné nitě. Některé lehké mýdlo lze také použít v malých množstvích k čištění perel, ale je třeba je otřít čistým vlhkým ručníkem. Můžete také zvážit, že své perly odnesete do renomovaného klenotníka na profesionální čištění, údržbu a kontrolu.
Údržba perel
Kromě výše uvedeného- uvedené tipy na péči o perly, doporučujeme profesionální údržbu a čištění perel alespoň jednou za dva roky. To by mělo zahrnovat celkové čištění a kontrolu a může také vyžadovat opětovné navázání pramene.