Pravé a imitace perel
Přirozený růst perly
Abychom pochopili vlastnosti přírodní perly, musíme nejprve porozumět procesu její kultivace. Přírodní perly se tvoří uvnitř sladkovodních i slaných měkkýšů, jako jsou ústřice. Měkkýši jsou filtrovaná krmítka, která absorbují živiny z mikroskopických částic a organismů v oceánských vodách. Aby to udělali, musí své skořápky mírně otevřít, aby dovnitř mohla proudit voda. V důsledku toho se do jejich skořápek často zachytí dráždivé látky, jako jsou drobní mořští živočichové. Při obraně měkkýš uzavře dráždivou látku do vaku a začne kolem sebe vylučovat vrstvy přírodní látky perleť, čímž postupně vytvoří perlu.
Pěstování
Dnes' Kultivované perly jsou inkubovány umělými prostředky, aby napodobily proces, který je způsoben přírodním dráždidlem. Sladkovodní kultivované perly jsou nukleovány tkání, což má za následek růstový vzor, který je podobný jako u přírodních perel. Na druhou stranu, mořské perly akoya, tahitské a jihomořské kultivované perly jsou všechny nukleovány korálky. Konečným výsledkem je kulatější perla díky perleti relativně rovnoměrné nahromadění kolem sférického korálku.
Imitace perel
Vytvářejí se imitace perel připomínat přírodní perly za použití směsi jiných materiálů. Staří Egypťané vyráběli imitace perel ze směsi vosku, křemene, práškových kovů a solí. S rozvojem surového sklářského průmyslu se ke skleněným perlím přidala vnitřní podšívka z fólie, čímž se vytvořily sofistikovanější imitace perel. Aby se vyrovnaly váhové rozdíly, byly duté kuličky vyplněny. V sedmnáctém století se začaly vyrábět imitace perel z rybích šupin a laku. Toto bylo pojmenováno essence d'orient a bylo připsáno Jaquinovi, francouzskému výrobci růžence.
Současné imitace perel se liší od korálků z lastur potažených práškovou perletí až po perly Majorica, kde je látka podobná Esence d'orient je navrstvena na speciálně připravené jádro. Známá značka šperků Swarovski také pokračuje ve výrobě vysoce kvalitních imitací perel.
Testování pravosti
Existuje mnoho metod, jak provést test, abychom zjistili, zda je perla pravá nebo umělé. Vědecké prostředky, stejně jako ty přímočařejší, jsou uvedeny níže.
Vědecké testování
Rentgenové testování perel vyškoleným gemologem je nejspolehlivější metodou, jak ověřit, že perly jsou pravé. Tímto způsobem se můžete vyhnout použití příčného řezu, kdy se perla rozřízne na polovinu, aby se odhalily její vrstvy perleti. Tato přítomnost perleti však může být také užitečná při identifikaci perly pod mikroskopem. Přírodní perla by měla na povrchu vykazovat mírně šupinatou texturu, když se vrstvy perleti překrývají, nebo u perel ze slané vody hledejte známky vrstvení u vyvrtaného otvoru. Vnější povlak umělé perly se zde mírně odloupne.
Testování DIY
Existují také přímočařejší testy, pro které není potřeba specializované vybavení a vyškolení odborníci. Nejrychlejší a nejjednodušší je běžný "Test zubů". Vezmete-li testovací perlu a jemně ji otřete o povrch zubů, můžete během okamžiku odhalit falešnou perlu. Pravá perla je tvořena vrstvami přírodní látky perleť a bude na dotek lehce zrnitý nebo má pískovou texturu. Na druhé straně hladký povrch může naznačovat umělou perlu vyrobenou z plastu nebo skla. Perla by také měla být na svou velikost relativně těžká a na dotek by měla být trochu chladná (pokud není umístěna pod osvětlením vitríny). Perly jsou přírodní drahokamy, takže by jeden neměl vypadat přesně jako ten druhý.
Při nakupování perel hledejte zveřejněné zásady výměny a vracení a také znalý prodejní personál. PearlsOnly.com může poskytnout obojí, což vám pomůže s informovaným výběrem perel.