Jak si vybrat perfektní tahitský perlový náhrdelník
Tahitské perly jsou základem trhu s jemnými šperky. Od tradiční bílé perly je lze odlišit relativně velkou velikostí, jedinečným zbarvením a nápadným kovovým leskem. Nejstarší evropské záznamy o tahitských perlech pocházejí z konce 18. století, kdy byly přirozeně sklízeny z velkých mořských ústřic. Ačkoli kdysi hrozilo vyhynutí, revitalizace prostřednictvím obnovitelných zemědělských postupů umožnila Tahitské perle, aby se stala hlavním exportním průmyslem dnešní Francouzské Polynésie.
1. Rozsah velikostí: 8 mm-17 mm (nebo 0,315 palce až 0,669 palce).
2. Průměrná velikost: 10 mm-11 mm (nebo 0,413 palce).
3. Doba růstu: 22-28 měsíců.
4. Ústřice: Pinctada margaritifera cumingi, neboli ústřice černorty.
5. Rozsah barev: Šedá až tmavě černá, perleťovou barvu nelze před exportem vylepšit ani změnit.
6. Předpisy vyžadují, aby tahitské kultivované perly měly minimální průměrnou tloušťku perleti 0,8 mm.
Hodnota tahitské perly
Chcete-li ocenit tahitskou perlu, začněte nejprve zvážením jejích základních vlastností, jako je např. jako je lesk, tvar nebo kulatost, čistota povrchu a, pokud váš šperk obsahuje více než jednu perlu, zda byla vhodně sladěna. Všimněte si také, že kromě alternativní řady tvarů jsou tahitské perly nejlépe známé pro svou kulatost, která je v kombinaci s jejich velikostí činí obzvláště nápadnými.
Podívejte se také na jejich výraznější vlastnosti. Přestože jsou tahitské perly přirozeně větší než průměr, každá odrůda perel má pevně stanovenou velikost, která, jakmile ji překonáte, exponenciálně zvýší její hodnotu. Tahitské perly mají průměr 10-11 mm, takže zatímco perly menší než 10 mm jsou snadno dostupné, při 12 mm-13 mm a při každém dalším mm nárůstu se hodnota tahitské perly dramaticky zvyšuje.
Zbarvení tahitské perly perla je další z jeho jedinečných vlastností. Před vývozem není provedeno žádné barevné ošetření; perla se jednoduše očistí a lehce vyleští. To znamená, že všechny jeho různé odstíny a odstíny jsou zcela přirozené.
Tahitské barevné spektrum kolísá mezi černou, šedou, lilkovou, pistáciovou, pávovou a stříbrnou. Zatímco Tahiťané mají tendenci být reprezentováni jako bytosti sytě lesklé černé, ve skutečnosti se nejčastěji objevují v rozmezí tmavě až stříbrně šedé s charakteristickým kovovým leskem. Lilek a pistácie popisují tmavě fialový, respektive světle žlutý až zelený podtón. Ty jsou vyhledávány pro svou osobitost. Konečně, Peacock je tak pojmenován díky svému tmavě zelenému až modrému lesku, který připomíná paví peří. Není překvapením, že tahitský páv je jednou z nejslavnějších perel na světě.
Je však velmi vzácné najít pramen tahitských perel, který by vynikal ve všech výše uvedených kvalitách.